Sultanahmet Yeşil Köşk
Yeşil Köşk; İstanbul Suriçi Sultanahmet Haseki Hürrem Sultan Hamamı arkasındaki Kabasakal Sokağına cepheli olarak inşa edilmiştir. Üç katlı ahşap köşkün inşa tarihi ve mimarı bilinmemektedir. Bu yapı adasındaki iki önemli yapı Türk Turing Kurumu tarafından restore edilmiştir. Yeşil Köşk, reji nazırı Şükrü Beyin köşkü olup uzun yıllar bakımsız kalmıştı. Bu köşk ve yanındaki Cedit Mehmet Efendi Medresesi beraber olarak restore edilmişlerdir.
Üç katlı ahşap olan köşkün on dokuz odası bulunmaktadır. Üst katta büyük bir salon bulunmaktadır. Bahçedeki pembe porfirden yapılmış olan havuz, Yıldızdaki Serasker Rıza paşa’nın köşkünden buraya getirilmiştir. Arka bahçesinde de bir çiçek serası vardır. Bu köşk Turing tarafından otel haline getirilmiş ve 1984 yılında Konak ismi ile açılmıştır. Bu yapının ismi daha sonra Yeşil Köşk ismini almıştır. 1993 yılın yılbaşı gecesini Fransız Cumhurbaşkanı François Mitterand burada geçirmiştir.

Köşk Türk Köşk mimarisinin güzel örneklerinden biridir. Otelin on dokuz odası odası farklı renklerde dekore edilmiştir. Paşa Odası ise Türk hamamı ve varaklı yatak takımları ile özel bir dekorasyona sahiptir. Bahçedeki kahvaltı servisinin yapıldığı sera somaki mermer den tarihi havuz ve altı çanaklı sel sebil burada bulunan güzel eserlerdir. Bahçede çok güzel tarihi ağaçlar bulunmaktadır.

Suriçi Köşkleri

Turan Aknc Kitaplar